Biblioteka

Strona głównaLekturyZbioryRegulaminWarto przeczytaćZadaniaW latach 2015 - 2016 biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o wiele nowości z zakresu literatury dziecięcj i młodzieżowej.
Było to możliwe dzięki przystąpieniu do rządowego programu Książki naszych marzeń ora Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zachęcamy więc gorąco do czytania bo nic tak nie umili czasu jak pasjonująca lektura.

Poniedziałek  0730 - 1600
Wtorek0930 - 1200
Piątek0730 - 1430 1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
 2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
 3. Wypożyczone książki należy szanować.
 4. Czytelnik może wypożyczyć książki tylko na swoje nazwisko.
 5. Nie można wypożyczonych książek przekazywać innym osobom.
 6. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki.
 7. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, może przed upływem wyznaczonego dnia zwrotu poprosić o przedłużenie terminu.
 8. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zgłosić bibliotekarzowi zauważone uszkodzenia.
 9. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone książki i jest zobowiązany odkupić zniszczony lub zagubiony egzemplarz.
 10. W bibliotece obowiązuje cisza.
 11. Każdy czytelnik jest zobowiązany zapoznać się z regulaminem biblioteki.
"Siedem dni"

Eve Ainsworth

Jess jest zastraszana przez swoją rówieśnicę Kez. Z tego powodu jej bezpieczne życie szkolne, zmienia się w piekło. Kez ma również mnóstwo problemów, ale wciąż pociesza ją fakt, że jest lepsza od Jess - a przynajmniej tak myśli...


"Muchy w butelce"

Grażyna Bąkiewicz

Marcelina tęskni za rodzicami, którzy od dłuższego czasu nie wracają ze stypendium naukowego. Co prawda mieszka u kochającego ją dziadka i postrzelonej, ale w gruncie rzeczy troskliwej ciotki, jednak...


"Czy wojna jest dla dziewczyn"

Paweł Beręsewicz

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic!...


"Podpalacze książek"

Marie Carteron

Książki akcji dla młodzieży o braterstwie, przyjaźni, miłości i… książkach, które od wieków są atrybutem wiedzy, ale i źródłem odwiecznego konfliktu dobra ze złem. Trylogia przeniesie Was w świat konfliktu mogącego zniszczyć ludzkość. Na szczęście August i Cezaryna dysponują bronią, która może zapewnić im zwycięstwo: poczuciem humoru i chęcią działania!


"Tytus, Romek i A'Tomek"

Henryk Jerzy Chmielewski

Dwaj przyjaciele - harcerze, Romek i A'Tomek - starają się uczłowieczyć człekokształtną małpę - Tytusa de Zoo, posiadającego, wbrew pozorom, więcej cech ludzkich niż małpich. Kolejne tomy komiksu to podróże bohaterów w rozmaite dziedziny wiedzy w wymyślnych pojazdach skonstruowanych przez prof. T.Alenta lub A'Tomka. Każda księga umieszcza bohaterów w innej roli. Tytus, Romek i A'Tomek zawsze pakują się w jakieś kłopoty, ale umieją łatwo z nich wybrnąć.


"Lotnik"

Eoin Colfer

Conor Broekhart z Królestwa Wysp Saltee urodził się, by latać. Od razu trafił na pierwsze strony gazet. Nie każdy ma szczęście przyjść na świat w balonie, który w dodatku właśnie spada. Pasja do podniebnych podróży ocali Conora w przyszłości, gdy - na skutek spisku zawistnego marszałka Bonvilaina - trafi do kopalni diamentów, z której jeszcze nikt nie wrócił żywy.


"Miasteczko ostatnich westchnień"

Grzegorz Gortat

Miasteczko Ostatnich Westchnień to kraina umarłych zwierząt, magiczny azyl za Rzeką. Pewnego dnia jego mieszkańcy ratują od śmierci ludzkie niemowlę. Postanawiają zaopiekować się dzieckiem, chociaż same zaznały z rąk człowieka wiele cierpień. Przewodnikiem malca zostaje Raben, okaleczony przez właściciela pitbull. Chłopiec szybko dorasta i zaczyna zadawać niewygodne pytania. Wkrótce przekona się, że jest inny niż wszyscy, których zna i kocha. Zapragnie przeprawić się przez Rzekę - do świata ludzi i prawdziwego życia. W tej niebezpiecznej wędrówce towarzyszyć mu będzie Raben, który zapłaci za to najwyższą cenę. Przeobrazi się w człowieka, bo tylko w takiej postaci zwierzę może wrócić na drugi brzeg. Razem zmierzą się z ludzkim okrucieństwem i mrocznymi cieniami własnej przeszłości. Pełna zaskoczeń i zwrotów akcji fabuła oraz przejmująca wymowa powieści pozostają na długo w pamięci.


"Nie budź mnie jeszcze"

Grzegorz Gortat

10-letni Artur śni co noc przerażający sen o Cieniu, który zagraża życiu jego taty, leżącego w śpiączce po wypadku. W domu dziadków na strychu chłopiec przypadkowo znajduje starą książkę bez tytułu. Zaczyna czytać i wówczas księga zdradza swoją tajemnicę - z kart wyłania się zaklęty w niej duch rycerza Lupusa. Lupus nie tylko zawierzy Arturowi własny los, ale też pomoże mu rozwikłać mroczną zagadkę sprzed lat. Czy chłopcu wystarczy odwagi, by zmierzyć się z potężnymi siłami Zła i uratować ojca? Powieść dla miłośników mocnych wrażeń, lubiących pełne grozy historie nie z tego świata.


"Ewelina i Czarny Ptak"

Grzegorz Gortat

Po śmierci matki 9-letnia Ewelina zostaje zupełnie sama, zdana na łaskę obcych nieżyczliwych ludzi. Zgodnie z wolą ojca dziewczynka w ciągu 7 dni musi wybrać swojego prawnego opiekuna. O jej względy zabiegają - dyrektorka sierocińca, pani Bruber, adwokat Vincent Krammer, pastor Martin oraz doktor Sobel, którzy nie cofną się przed niczym, by zawładnąć majątkiem dziewczynki. I kiedy wydaje się, że już nic i nikt nie obroni Eweliny przed ludzką chciwością, nad jej domem zaczyna krążyć Czarny Ptak, a w miasteczku zjawia się dziwna postać - pan Rukkman.


"Seria o Wilkołaku"

Steve Feasey

Życie Treya wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia dom dziecka odwiedza tajemniczy nieznajomy. Lucien Charron podaje się za wuja chłopaka i chce się nim zaopiekować. Twierdzi też, że Trey ma niezwykłą moc, która domaga się uwolnienia… Treyowi przyjdzie walczyć z siłami Otchłani, których istnienia do tej pory nie podejrzewał: z wampirami, demonami i dżinami. Jego sprzymierzeńcem będzie piękna i fascynująca córka Luciena, Alexa. Jedno jest pewne - Trey Laporte już nigdy nie będzie zwykłym chłopakiem.


"Amelia i Kuba "

Rafal Kosik

Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo - superinteligentny dziesięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi - idą do nowej szkoły. Jak się odnajdą w nowym miejscu wśród nieznanych rówieśników? "Nowa szkoła" opowiada o ważnych sprawach małych ludzi w sposób zabawny i wciągający, a pod rozrywkową fabułą kryją się tematy na niejedną poważną rozmowę.


"Felix, Net i Nika"

Rafal Kosik

Jest to opowieść o przyjaźni i fantastycznych przygodach trójki trzynastolatków z pewnego warszawskiego gimnazjum. Zwariowane wynalazki, skarby, duchy, komputery, roboty, sztuczna inteligencja oraz niesamowite pomysły tworzą dynamiczną akcję, która porwie młodych czytelników. Relacje bohaterów z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami, polskie realia oraz żywy język sprawią, że książka ta stanie się ulubioną lekturą.


"Dzika jabłoń"

Anna Łacina

Do tego sylwestra Wiktoria przygotowywała się wyjątkowo starannie. Właśnie miał się zacząć kolejny szczęśliwy rok jej związku z Kacprem. Tymczasem chłopak nagle zniknął. Nie ma go w domu, przestał odbierać telefony, zlikwidował konto na Facebooku… Czy jedynym lekarstwem na rozpacz jest uciec jak najdalej od miejsc, z którymi wszystko źle się kojarzy?


"Klub detektywów "Huragan" i straszliwa piwnica"

Jari Mäkipää

Do tego sylwestra Wiktoria przygotowywała się wyjątkowo starannie. Właśnie miał się zacząć kolejny szczęśliwy rok jej związku z Kacprem. Tymczasem chłopak nagle zniknął. Nie ma go w domu, przestał odbierać telefony, zlikwidował konto na Facebooku… Czy jedynym lekarstwem na rozpacz jest uciec jak najdalej od miejsc, z którymi wszystko źle się kojarzy?


"Magiczne drzewo"

Andrzej Maleszka

Magiczne Drzewo to bestsellerowa seria, której autorem jest znany reżyser filmowy Andrzej Maleszka. Cykl powieściowy Andrzeja Maleszki rozpoczyna książka Magiczne Drzewo Czerwone Krzesło. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy w dwutysięcznym roku nad Doliną Warty przechodzi straszliwa burza. Nawałnica powala magiczne drzewo, z którego ludzie wykonują różne przedmioty posiadające niezwykłą moc. Trójka rodzeństwa Kuki, Gabi i Filip odnajdują czerwone krzesło, które spełnia życzenia. Trzeba jednak bardzo uważać, gdy się je wypowiada i szybko się o tym przekonują. Kuki i jego rodzeństwo przy pomocy czerwonego krzesła muszą uratować zaczarowanych rodziców, których zmienili niebezpiecznym zaklęciem. Ich tropem podąża na stalowych nogach groźny Max, który chce zdobyć czerwone krzesło. Kolejne części cyklu to : Magiczne drzewo - Tajemnica mostu, Magiczne drzewo - OlbrzymMagiczne drzewo - Pojedynek


"Pies, który biegł ku gwieździe"

Henning Mankell

Jedenastoletni Joel, porzucony przez matkę, wychowuje się pod opieką ojca drwala, żyjącego wspomnieniami służby marynarskiej. Pewnej nocy chłopiec dostrzega w świetle latarni psa. Odtąd marzy tylko o tym, by go odnaleźć. W czasie tych poszukiwań zaczyna odkrywać prawdę o otaczającym go świecie, o bliskich i obcych ludziach.


"Chłopiec, który spał pod pierzyną ze śniegu"

Henning Mankell

Joel kończy trzynaście lat. Miasteczko na północy Szwecji, w którym mieszka wraz z ojcem, powoli staje się dla niego za ciasne. W dodatku chłopiec zapada na dziwną chorobę, którą dorośli nazywają miłością. Kłopot w tym, że dziewczyna jego marzeń jest o dziesięć lat starsza. Na szczęście Joel znajduje rozwiązanie - postanawia zostać gwiazdą rocka. Liczy na to, że w ten sposób wyrwie się w szeroki świat i zapomni o przykrościach. Ciepła, subtelna opowieść o perypetiach Joela i jego dorosłych przyjaciół.


"Siedem minut po północy"

Patrick Ness

Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał - sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy.


"Pierwsze koty"

Ewa Nowak

To nie jest zwyczajny rok dla Ady. Szesnastolatka, która chodzi do trzeciej klasy gimnazjum, jest bardzo uzdolniona plastycznie, ale nie do końca wie jakie liceum wybrać. Dziewczyna nie ma też wsparcia w swoim chłopaku, Konradzie, który nagle, po wakacjach, zaczął jej się wydawać nieczułym i wiecznie niezadowolonym smarkaczem.


"Pepa w raju: najkrótsza opowieść o miłości"

Katarzyna Ryrych

O tym, że Pepa była niezwykła, wiedzieli w miasteczku wszyscy. Nie tylko Michał, zakochany w niej po uszy. Kiedy zabrakło tej dziwnej, wolnej jak ptak dziewczyny w martensach w kwiaty, świat zamarł. Poszarzał, skurczył się i zziąbł. Michał postanowił, że nie pozwoli Pepie tak po prostu odejść do raju. W tej książce opowiada swoją krótką love story.


"Filipek i dziewczyny"

Małgorzata Strękowska-Zaremba

Filipek Zaskroniec, niepoprawny optymista i łobuziak, dowiaduje się, że będzie miał rodzeństwo. Brata powitałby z szeroko otwartymi ramionami, ale co, jeśli to będzie... siostra? Przecież każdy szanujący się chłopak wie, że z dziewczynami nie da się normalnie wytrzymać! Zacałują na śmierć, wygadają rodzicom każdą tajemnicę, zamęczą swoim babskimi sprawami. A jak się człowiek - nie daj Boże! - zakocha w takiej jednej - to już amen w pacierzu! Kipiąca humorem, trochę niepoprawna książka dla wszystkich, którzy lubią bohaterów w typie słynnego Mikołajka.


"M jak dżem"

Agnieszka Tyszka

Nela ma trzynaście lat i jej życie przypomina bieg z przeszkodami... Prześladują ją wstrętne koleżanki, boleśnie odczuwa nieobecność taty i musi stawić czoła groźnej babci, której nigdy wcześniej nie widziała na oczy. Jakby tego było mało, dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo. Na szczęście los zsyła jej całe grono osobliwych, ale życzliwych osób, dzięki którym życie staje się piękniejsze....


"Miłość bez konserwantów"

Agnieszka Tyszka

Nela czuje, że nic jej się nie układa... Ostatnio nie znajduje wielu powodów do radości: wiosna spóźnia się skandalicznie, Kot ma dla niej podejrzanie mało czasu, a w szkole gnębi ją ucząca matematyki Wielka Nieprawdzica. Jednak dopiero gdy ciężko zachoruje Sophie, mała przyjaciółka Neli, dziewczyna zrozumie, czym są prawdziwe kłopoty... "Miłość bez konserwantów" uczy wyrozumiałości i optymizmu oraz przekonuje, że dzięki wsparciu bliskich da się rozwiązać wszystkie problemy!


"Kawa dla kota"

Agnieszka Tyszka

Nowa rola starszej siostry i opiekunki do dzieci, samodzielny pobyt nad morzem, podczas którego Nela poznaje szalenie miłego Kota pijącego kawę, a także trudne spotkania z tatą to nowe wyzwania, z którymi dziewczyna będzie musiała się zmierzyć. Czy poradzi sobie ze stanem zakochania i będzie odpowiedzialną opiekunką? Jak poukłada sobie skomplikowane relacje z tatą?


"Majowy weekend"

Beata Waniek

Asia niedawno straciła nogę w wypadku samochodowym i teraz stara się pogodzić z tą niełatwą dla niej sytuacją. Jej kuzyn, Marek, próbuje nawiązać kontakt z zamkniętą w sobie rówieśnicą. Czy jej inwalidztwo nie będzie przeszkodą w ich przyjaźni? W piękny majowy weekend Asia i Marek będą musieli zmierzyć się z problemami, które mogą spotkać każdego dwunastolatka.


"Klasa Pani Czajki"

Małgorzata Karolina Piekarska

„Klasa Pani Czajki” to osadzona we współczesnych realiach opowieść o paczce gimnazjalistów zmagających się ze szkolną codziennością i problemami okresu dorastania. Trzy lata z życia młodzieży to historie młodzieńczych przyjaźni, rodzących się pasji i szkolnych miłości. Pisana współczesnym stylem, ale z tradycyjnym przesłaniem, przypomina najlepsze książki dla młodzieży starej pisarskiej szkoły Niziurskiego czy Bahdaja. W nienachalny sposób i z dużą dawką humoru przekazująca nieprzemijające wartości, takie jak przyjaźń czy honor. Bohaterów „Klasy Pani Czajki” poznajemy na początku pierwszej klasy i śledzimy ich losy przez trzy burzliwe gimnazjalne lata. Różni ich wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda i temperament. Łączy jedno – wszyscy są uczniami klasy, której wychowawczynią jest polonistka Barbara Czajka – osoba surowa, ale bardzo sprawiedliwa.


"LO-teria"

Małgorzata Karolina Piekarska

Bohaterowie "Klasy pani Czajki" trafili do liceum. Młodzi ludzie uczą się, trochę imprezują, mają obowiązki domowe, mają swoje rytuały, czytają, dyskutują, wróżą z kart, surfują w internecie, esemesują, odbywają inicjacje seksualne, wyjeżdżają na wakacje. Tak, jest to zwyczajne życie, ale i życie niezwyczajne, ponieważ autorka mocą swego talentu umie przemienić sprawy zwykłe w niezwykłe.


"Oskar i pani Róża"

Éric-Emmanuel Schmitt

"Oskar i pani Róża" - książka autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta opowiada o chłopcu chorującym na białaczkę. Oskar za namową opiekującej się nim pani Róży postanawia w ciągu 12 ostatnich dni swojego życia pisać listy do Boga.


"W sidłach anoreksji"

Heidi Hassenmüler

Maja zawsze była kimś wyjątkowym - inteligentna, ładna, szczupła, delikatna, po prostu idealna. W okresie dojrzewania jej ciało zaczyna się jednak zmieniać pod wpływem hormonów. Dziewczyna martwi się, że wkrótce będzie miała wydatny biust i tłuste pośladki. Przeraża ją to. Myśli, że przestanie być wyjątkowa i stanie się całkiem przeciętną dziewczyną. Postanawia więc za wszelką cenę schudnąć i kontrolować swoje ciało, tak jak robiła to dotychczas.


"Anioły stąd odeszły"

Heidi Hassenmüler

Merel ma surowego, kostycznego wręcz ojca i matkę żyjącą w cieniu męża. Tematem tabu w domu jest siostra ojca, mieszkająca w szpitalu psychiatrycznym, Renata. Na szczęście w szkole Merel ma oddane przyjaciółki, których obecność łagodzi doświadczenia domowe. Pewnego dnia dziewczyna zauważa na swojej skórze dziwne łuski. Ręce i nogi swędzą ją coraz bardziej, a gdy skóra zaczyna pękać i dziewczyna krwawi, najbliżsi jej ludzie reagują wstrętem. Okazuje się, że Merel, podobnie jak jej ciocia, ma neurodermit, dziedziczną, ale nie zakaźną, chorobę skóry. Wraz z diagnozą lekarza w życiu Merel zmienia się wszystko. Przyjaciółki, koledzy z klasy odwracają się od niej, zaczynają ją prześladować. A ojciec - dopatrujący się podobieństwa między córką i siostrą - jawnie okazuje dziewczynie odrazę. Wyjątkowo poruszająca książka. Autorka w zaskakujący sposób ukazuje brak tolerancji wśród młodzieży. Każdego dnia na naszych oczach dyskryminuje się albo zabija ludzi z powodu ich odmienności. Życie szybko zweryfikuje takie postępowanie, a nienawiść zrodzi tylko nienawiść."Supergwiazda"

Heidi Hassenmüler

Darinka nie może w to uwierzyć. Zakwalifikowała się do finałowej szóstki Niemieckiego Idola, chociaż Kira zgłosiła je obie właściwie dla żartu. Jednak teraz, kiedy finał zbliża się wielkimi krokami, Darinka chce koniecznie wygrać i ziścić swoje marzenie. Owszem, zdaje sobie sprawę z tego, że droga do zwycięstwa będzie trudna i pełna wyrzeczeń. Ale czy dla marzenia poświęci nawet miłość do Matthiasa? Powieść adresowana jest nie tylko do młodzieży, ale również do jej rodziców. Być gwiazdą, to marzenie wielu młodych osób. Jaka jest jednak cena spełnienia tych marzeń - Intrygi, bezwzględność i zdeptana miłość, to niektóre problemy jakie powinni poznać młodzi ludzie, zanim zdecydują się wkroczyć do telewizyjnego studia.


"Mam dość!"

Heidi Hassenmüler

Jody, Patty, Cindy, Ayaan i Magda tworzą gang o nazwie Hieny. Cztery wrażliwe dziewczyny, pod przywództwem Jody, stają się zdolne do rozbojów i kradzieży. Wreszcie czują się silne. Autorka podejmuje problem przemocy i agresji wśród młodych ludzi, których bunt wynika często z braku akceptacji i zrozumienia w społeczności.


"Kaśka podrywaczka"

Marta Fox

Jest to powieść adresowana do młodzieży. Bohaterką jest Kaśka, pochodząca z tradycyjnej rodziny nastolatka, buntująca się przeciwko… No, właśnie – to czemu sprzeciwia się Kasia jest, jak to w nastolatkowym życiu bywa, skomplikowane i nie do rozwiązania. W wyniku okrutnego żartu (szczegóły w poprzedniej powieści pisarki „Paulina w orbicie kotów”) Kasia obiecała sobie być twardą i nie dać się zranić. Przybrała zatem maskę dziewczyny – podrywaczki, feministki, zdecydowanej, traktującej z góry chłopaków. I wpadła w pułapkę własnego wizerunku; kreując się na samowystarczalną pozbawiła się szansy na miłość i czułość.
Klasa IV

Klasa V


  LEKTURA OBOWIĄZKOWA

 1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa
 2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania
 3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé,
  Mikołajek (wybór opowiadań)
 4. Adam Mickiewicz, Powrót taty,
  Pani Twardowska, Pan Tadeusz
  (opisy)
 5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków
 6. Jozef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
 7. Wybrane podania i legendy polskie
 8. Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody
 9. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
 10. Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i bestia
 11. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy,
  Konstantego Ildefonsa Gałczyuńskiego,
  Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima

  LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

 1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
 2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród
 3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
 4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci
  z Leszczynowej Górki
 5. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
 6. Sath-Okh, Biały mustang

  LEKTURA OBOWIĄZKOWA

 1. Jan BrzechwaClive Staples Lewis,
  Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
 2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  (zwyczaje i obyczaje)
 3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Palcu Broni
 4. Bolesław Prus, Katarynka
 5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
 6. Seweryna Szmaglewska, Czarne stopy
 7. Wybrane mity greckie
 8. Biblia (wybrane opowieści ewangeliczne)

  LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

 1. Lewis Carroll, Alicja w krainie czarów
 2. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
 3. Karol May, Winnetou
 4. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
 5. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
 6. Bolesław Prus, Kamizelka
 7. Henryk Sienkewicz, Janko Muzykant
 8. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

 9.  
   
   
   
   

Klasa VI

Klasa VII


  LEKTURA OBOWIĄZKOWA

 1. Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
 2. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika
  oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 3. Ignacy Krasicki, wybrane bajki
 4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  (polowanie oraz koncert Wojskiego)
 5. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit,
  czyli tam i z powrotem
 6. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
 7. Wybrane wiersz Juliusza Słowackiego,
  Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta

  LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

 1. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
 2. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
 3. Marcin Kozioł, Skrzynia władcy piorunów
 4. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
 5. Kornel Makuszyński, (wybrana powieść)
 6. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
 7. Alfred Szxklarski, (wybrana powieść)
 8. Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

  LEKTURA OBOWIĄZKOWA

 1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
 2. Aleksander Fredro, Zemsta
 3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów
 4. Ignacy Krasicki, Żona modna
 5. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis Latarnki,
 6. Stefan Żeromski, Siłaczka

  LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

 1. Agata Christie, wybrana powieść kryminalna
 2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
 3. Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
 4. Nancy H. Kleimbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów
 5. Beata Obertyńska, Z domu niewoli(fragmenty)
 6. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
 7. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze(fragmenty)

 8.  
   
   
   
   

Klasa VIII


  LEKTURA OBOWIĄZKOWA

 1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
 2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
 3. Juliusz Słowacki, Balladyna
 4. Antoine se Saint Exupery, Mały Książę
 5. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace

  LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

 1. Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
 2. Miron Białoszewski, Pamiętnik
  z Powstania Warszawskiego
  (fragmenty)
 3. Cuzanne Collins, Igrzyska śmierci
 4. Arkady Fiedler, Dywizjon 303
 5. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
 6. Karolina Lanckorońa, Wspomnienia wojenne
 7. Nela Mała Reporterka, Nella na kole podbiegunowym
 8. Eric-Emmanuel Schmitt , Oskar i pani Róża

Filmy, ekranizacje lektur na DVD

 • Akcja pod Arsenałem
 • Ania z Zielonego Wzgórza
 • Ania z Zielonego Wzgórza cd.
 • Biblia. Nowy Testament
 • Biblia. Początki świata
 • Biblia. Stary Testament
 • Bohaterowie starożytnej Grecji
 • Charlie i fabryka czekolady
 • Don Kichot
 • Harry Potter i Więzień Azkabanu cz.1-2
 • Historia żółtej ciżemki
 • Kamizelka
 • Krzyżacy
 • Latarnik
 • Magiczny autobus cz.1 - 5
 • Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
 • Obrońca Olimpu
 • Opowieści z Narni. Książę Kaspian
 • Opowieści z Narnii. Lew, czarownica
  i stara szafa
 • Opowieść wigilijna
 • Oskar i pani Róża
 • Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
 • Pan Andersen opowiada (Dzikie łabędzie,
  Żuczek, Krzesiwo)
 • Pan Andersen opowiada (Księżniczka
  na ziarnku grochu,
  Kwiaty małej Idy, Choinka,Świniopas )
 • Pan Tadeusz
 • Pinokio
 • Potop cz.1-2
 • Robinson Crusoe
 • Romeo i Julia
 • Stara baśń
 • Stary człowiek i morze
 • Syzyfowe prace
 • Świętoszek
 • W 80 dni dookoła świata
 • W pustyni i w puszczy
 • Weiser Davidek
 • Władca pierścieni
 • Zemsta

Audiobooki

 • Antologia warmińska, Warmia w baśniach,
  podaniach i legendach

 •  
 • C.S. Lewis, Opowieści z Narnii

 •  
 • Maria Molicka, Bajki terapeutyczne
 • Opowiadania z kluczem

 •  
 • Dariusz Rekosz, Czarny Maciek
  i wenecki starodruk

 •  
 • Dariusz Rekosz, Skarb królów

 •  
 • Dariusz Rekosz, Tajemnica
  starej dzwonnicy

 •  
 • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis


Zadania